Մայիսի 20-ին ԵԽԽՎ իրավական հարցերի եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովը շարունակել է նիստի աշխատանքը:
Քննարկվել է «Մարդու իրավունքները Հյուսիսային Կովկասում. 1738 (2010) բանաձեւի իրականացման համար անհրաժեշտ միջոցառումները» զեկույցը, որը ներկայացրել է Իռլանդիայի ներկայացուցիչ Մայքլ Մըքնամարան: Հարցի առնչությամբ իրենց ուսումնասիրություններն են ներկայացրել նաեւ ՌԴ ներկայացուցիչներ, «Մեմորիալ» կենտրոնի մարդու իրավունքների հարցերով իրավական գծով տնօրեն Կիրիլ Կորոտեեւը եւ «Ռուսաստանում իրավական նախաձեռնություն» կազմակերպության գործադիր տնօրեն Վանեսա Կոգանը: Քննարկումներ են ծավալվել ոլորտում առկա մի շարք խնդիրների, մասնավորապես մարդու իրավունքների պաշտպանության իրավական մեխանիզմների առանձնահատկության, անհետ կորածների գործերի քննության, կանանց եւ երեխաների իրավունքների ոտնահարման դեպքերի, հավաքների ազատության եւ դրանց ընթացքում ոստիկանության գործունեության վերաբերյալ:
Նիստի մասնակիցները քննարկել են նաեւ «Խաղաղ բողոքի ցույցերի ժամանակ մարդու իրավունքների ոտնահարման կանխման հրատապ անհրաժեշտությունը» ներածական հուշագիրը եւ «Ծանր հիվանդ կալանավորների ճակատագիրը Եվրոպայում» տեղեկատվությունը:

On May 20 the PACE Committee on Legal Affairs and Human Rights continued its work.
The report on “Human Rights in the North Caucasus: what follow-up to Resolution 1738 (2010)”, which introduced the representative from Ireland Michael McNamara, was considered. Representatives from the RF Kirill Koroteev, Legal Director of Human Rights Centre ‘Memorial’, and Vanessa Kogan, Executive Director of Stichting Russian Justice Initiative, also presented their studies on the issue. The participants discussed a number of problems existing in the sphere, especially, the peculiarity of the legal mechanisms of the protection of human rights, the examination of the missing persons’ cases, cases of violation of women’s and children’s rights, freedom of assemblies and the activity of the police during that period.
The attendees of the meeting also considered the introductory memorandum “Urgent need to prevent human rights violations during peaceful protests” and the information “The fate of critically ill detainees in Europe.”